Piątek, 24 maja 2019r. Joanny, Zdenka, Zuzanny
 Szukaj
FACEBOOK RSS EMAIL Strona główna
Planeta Kobiet

Generacja XX wieku - problemy seniorów

Seniorzy to grupa społeczna, której liczebność z roku na rok rośnie. Co więcej, statystyki pokazują, że długość życia obywateli krajów rozwiniętych również ewoluuje. Jak wygląda sam proces starzenia i jakie są największe problemy seniorów?
Według The World Factbook tworzonego przez Central Intelligence Agency (CIA) 15.67% polskiej populacji to osoby powyżej 65 roku życia (w tym 2,362,421 mężczyzn i 3,682,069 kobiet), natomiast grono 55-64 latków to aż 14.54% ( 2,645,228 mężczyzn i 2,962,305 kobiet). Z danych jasno wynika, że w naszym społeczeństwie jest duży odsetek osób starszych lub w wieku przedemerytalnym. Co więcej, liczba kobiet zdecydowanie przeważa w statystykach.

Starzenie to proces, który zaczyna się z dniem urodzin. W pierwszych latach życia człowieka organizm i jego procesy życiowe dążą do osiągnięcia szczytu możliwości w wieku 20-30 lat. Następnie intensywność tego procesu zaczyna sukcesywnie spadać. Czynniki zewnętrzne i styl życia w dużym stopniu determinują szybkość tego procesu. Przykładowo prawidłowe funkcje serca i układu oddechowego ulegają zaburzeniom w wyniku palenia tytoniu czy po prostu zanieczyszczeń powietrza. Ze względu na wspomniane skutki starzenia się, osoby starsze częściej uskarżają się na różnego rodzaju problemy zdrowotne, co z czasem może prowadzić do utraty samodzielności i zależności od opiekunów.

Niemal połowa osób po 75. roku życia posiada orzeczenie o niepełnosprawności lub odczuwa ograniczenia sprawności w podstawowych czynnościach. Wraz z wiekiem wzrasta częstość występowania różnych chorób przewlekłych, takich jak cukrzyca, miażdżyca, nadciśnienie tętnicze, czy inne choroby układu krążenia. Co więcej, 7% osób po 75 roku życia cierpi na zwężenie zastawki aortalnej. Wielu pacjentów, że względu na swój przypadek, nie kwalifikuje się do hospitalizacji. Rozwiązaniem dla takich osób jest zabieg TAVI, czyli przezcewnikowa implantacja zastawki aortalnej. Dzięki tej metodzie można uniknąć operacji na otwartym sercu. W tym przypadku płatki protezy zastawkowej zawieszone są na specjalnej siatkowatej konstrukcji z metalu (stent samorozprężalny lub rozprężany za pomocą balonu). Zastawkę wprowadza się poprzez system przezskórny i rozpręża w uszkodzonej zastawce bez jej usuwania.

Seniorzy to grupa, która będzie odgrywać coraz ważniejsze role w naszym społeczeństwie. Emerytura przestaje być kojarzona z końcem życie, wręcz przeciwnie jest to nowy początek i wiele możliwości. Według Pew Research Centre w 2013 roku 59% osób po 65 roku życia, żyjących w krajach rozwiniętych korzystało z internetu. Dla porównania 13 lat wcześniej było to jedynie 14%. Dodatkowo z każdym rokiem przybywa wolnych słuchaczy na Uniwersytetach Trzeciego Wieku, a kluby fitness poszerzają swoją ofertę o zajęcia dedykowane emerytom. Powstają amatorskie teatry czy koła zainteresowań.

Za 23 lata liczba osób po 80. roku życia zwiększy się o 125%, czyli co czwarty Polak będzie miał powyżej 65 lat, a co czternasty - 80 lat. Wciąż rosnąca liczba osób w wieku po produktywnym, jasno pokazuje, że mamy do czynienia ze starzejącym się społeczeństwem. W obliczu niżu demograficznego powinniśmy zwrócić uwagę na tę grupę społeczną, jako znaczącą część społeczeństwa.

Już teraz należy zacząć wspierać wszelkie inicjatywy aktywizujące seniorów, ponieważ w przyszłości każdy z nas będzie należał do tej grupy.

* Artykuł powstał na potrzeby kampanii społecznej realizowanej przez Polskie Towarzystwo Kardiologiczne (PTK), European Society of Cardiology (ESC), European Association of Percutaneous Cardiovascular Interventions (EAPCI) oraz Asocjację Interwencji Sercowo-Naczyniowych Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego (AISN PTK).

Więcej na: www.stawkatozycie.pl
Oceń ten artykuł:  1 pkt 2 pkt 3 pkt 4 pkt 5 pkt    Aktualna ocena: 0,00
 
Wyślij e-mail rekomendujący ten artykuł
E-mail adresata
 
 
Generacja XX wieku - problemy seniorów
Seniorzy to grupa społeczna, której liczebność z roku na rok rośnie. Co więcej, statystyki pokazują, że długość życia obywateli krajów rozwiniętych również ewoluuje. Jak wygląda sam proces starzenia i jakie są największe problemy seniorów?
Czytaj cały artykuł

 
Twoje Imię i Nazwisko
 
Twój E-mail
 
 
Dodaj swój komentarz do artykułu.
 
Komentarz
Autor
 

Wasze Komentarze

Jeszcze nie skomentowano powyższego artykułu.

Wszystkie komentarze są własnością ich autorów. Autor ponosi pełną odpowiedzialność za treść wpisu. Jeżeli wynikną z tego konsekwencje prawne, planetakobiet.com.pl może przekazać wszelkie informacje stronom zainteresowanym na temat danego użytkownika oraz pomóc w jego zlokalizowaniu.

Konkursy

Wywiady z gwiazdami

Nasza Ankieta

Najprzystojnieszy polski aktor to?

zagłosuj
Moda   Trendy   Projektanci   Modna w ciąży   Ciekawostki   Porady stylisty   Zdrowie i Uroda   Zdrowie   Uroda   Make-up   Rozmaitości   Kącik kulinarny   Z życia wzięte   Wielki świat   Motoryzacja   Nasze dzieci   Porady   Nasz ślub   Kultura   Muzyka   Kino   Teatr   Książka   Sztuka   Konkursy   Konkurs SMS-owy   Konkurs książkowy   Konkurs muzyczny   Wywiady z gwiazdami   Kominek    
Copyright © 2019 Planeta Kobiet. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Projekt i wykonanie L77 - Strony internetowe Strony internetowe