Środa, 23 maja 2018r. Leoncjusza, Michała, Renaty
 Szukaj
FACEBOOK RSS EMAIL Strona główna
Planeta Kobiet

Ekspert radzi: Zdrowa woda w podróży

Podczas podróży w egzotyczne rejony świata nasz organizm narażony jest na atak wielu bakterii i wirusów. Ryzyko zachorowania jest szczególnie duże podczas spożywania niebutelkowanej wody. Czy można zapobiec ewentualnemu zatruciu, gdy mamy ograniczony dostęp do świeżej wody pitnej?
Najłatwiejszym sposobem na uniknięcie zachorowań jest spożywanie wody butelkowanej. Zdarzają się jednak miejsca i sytuacje, gdy nabycie zamkniętej wody pitnej jest niemożliwe. Ratunkiem wówczas jest skorzystanie z dostępnych metod sterylizacji wody, które wbrew pozorom nie wymagają posiadania skomplikowanej aparatury bądź technologii.

Tabletki uzdatniające wodę
To rozwiązanie jest szczególnie zalecane na wypadek wycieczek w miejsca zagrożone ograniczonym dostępem do świeżej wody pitnej.

– Oferowane na rynku tabletki uzdatniające wodę można kupić w małych opakowaniach, które zmieszczą się do plecaka. Tabletki są zazwyczaj bardzo skuteczne - bez problemu zwalczają wszelkie bakterie bądź pierwotniaki. Co więcej, niektóre z nich są tak mocne, że również dobrze poradzą sobie też w wirusami – tłumaczy Łukasz Grobelkiewicz z firmy PROEKO JP.

Gorzej działają w kontakcie z zanieczyszczeniami fizycznymi. Oznacza to ni mniej ni więcej, że nie zmienią koloru zanieczyszczonej wody oraz nie usuną jej przykrego zapachu. Minusem jest to, że pastylka zaczyna działać dopiero po 2 godzinach po wrzuceniu do wody, dlatego nie można jej stosować w nagłych, awaryjnych sytuacjach. Stąd też trzeba je traktować jako rozwiązanie na czarną godzinę, gdy inne dostępne metody oczyszczania wody zawiodą. Tym bardziej, że długie picie w taki sposób uzdatnionej wody może być szkodliwe dla zdrowia. Zakup opakowania tabletek to wydatek rzędu kilkudziesięciu złotych.

Oczyszczanie wody dzięki światłu UV
Innym nie mniej skutecznym od tabletek rozwiązaniem są urządzenia, które wykorzystują do uzdatniania wody światło UV. – Urządzenia te przypominają najczęściej termometr z większym zbiorniczkiem w dolnej części opakowania lub nieco grubszy długopis, dzięki czemu sprawdzą się w podróżach, gdy jesteśmy wyposażeni w niewielki plecak lub małą turystyczną walizkę. Zazwyczaj są bardzo skuteczne w usuwaniu szczepów bakteryjnych, wirusów oraz pierwotniaków. Co ważne, w odróżnieniu od tabelek, efekt ich działania jest niemal natychmiastowy – dodaje Grobelkieiwcz.

Czas oczekiwania na wodę uzdatnioną w przypadku oczyszczania promieniami UV trwa około kilkudziesięciu sekund. Za wysoką jakością idzie jednak wysoka cena urządzenia. Nie każdego będzie stać na wydatek rzędu 300-500 zł. Pamiętajmy również, że opisane urządzenie nie usunie fizycznych zabrudzeń z wody, a gdy jest ona bardzo skażona, to nie poradzi sobie także z pierwotnymi problemami, takimi jak bakterie czy wirusy. Smak i zapach wody też pozostanie bez zmian. Pewną niedogodnością, szczególnie w przypadku dłuższych podróży, jest ograniczony czas pracy baterii, zasilającej urządzenie oraz przydatność samej lampy UV, która po jakimś czasie traci swoje właściwości. Urządzenie bywa zawodne w bardzo ekstremalnych warunkach (np. przy bardzo wysokich lub niskich temperaturach).

Turystyczne filtry
Alternatywą dla wcześniejszych rozwiązań są turystyczne filtry ceramiczne. – Na rynku dostępne są filtry w kształcie butelek ze specjalnym odkażającym wkładem lub też ręcznej pompki, którą zakłada się na butelkę. Większość dostępnych na rynku rozwiązań zatrzymuje wszystkie cząstki o średnicy ok. 0,2-0,3 mikrometra. Urządzenie wystarczy zatem do usunięcia bakterii, pierwotniaków, glonów czy nawet jaj pasożytów – uzupełnia ekspert z firmy PROEKO JP.

Przydatność takiego filtra mierzy się nie okresem jego użytkowania, a ilością przepuszczonej przez niego wody. Ich żywotność określa się na poziomie nie mniej niż kilku tysięcy litrów wody. Oczywiście wszystko zależy od stopnia jej zanieczyszczenia. Urządzenia tego typu trochę gorzej radzą sobie z wirusami, stąd nie dają 100-proc. gwarancji, że podczas podróży nie rozchorujemy się. Zdarza się również, że zapychają się zanieczyszczeniami. Cena filtrów, w zależności od stopnia wytrzymałości, kształtuje się od kilkuset nawet do kilku tysięcy złotych.

Jak widać, każdy z opisanych rodzajów uzdatniania wody w podróży ma swoje plusy i minusy, ale żaden nie daje pełnej gwarancji ochrony. To, jakie rozwiązanie wybierzemy, powinno być podyktowane czasem podróży, jej charakterem i oczywiście kierunkiem geograficznym, w jaki się udajemy.
Oceń ten artykuł:  1 pkt 2 pkt 3 pkt 4 pkt 5 pkt    Aktualna ocena: 0,00
 
Wyślij e-mail rekomendujący ten artykuł
E-mail adresata
 
 
Ekspert radzi: Zdrowa woda w podróży
Podczas podróży w egzotyczne rejony świata nasz organizm narażony jest na atak wielu bakterii i wirusów. Ryzyko zachorowania jest szczególnie duże podczas spożywania niebutelkowanej wody. Czy można zapobiec ewentualnemu zatruciu, gdy mamy ograniczony dostęp do świeżej wody pitnej?
Czytaj cały artykuł

 
Twoje Imię i Nazwisko
 
Twój E-mail
 
 
Dodaj swój komentarz do artykułu.
 
Komentarz
Autor
 

Wasze Komentarze

Taki artykuł mi się podoba, merytorycznie z sensem, a nie nachalna reklama produktów firmy. Szukałem tej firmy w necie, ale wyskoczyły mi dwa wyniki dla Proeko. Domyślam się, że chodzi o tę stronę: http://proekojp.pl/
Anonim 2017-03-31 07:20:07


Wszystkie komentarze są własnością ich autorów. Autor ponosi pełną odpowiedzialność za treść wpisu. Jeżeli wynikną z tego konsekwencje prawne, planetakobiet.com.pl może przekazać wszelkie informacje stronom zainteresowanym na temat danego użytkownika oraz pomóc w jego zlokalizowaniu.

Konkursy

Wywiady z gwiazdami

Newsletter

Zapisz się do naszego newslettera

 
zapisz wypisz

Nasza Ankieta

Najprzystojnieszy polski aktor to?

zagłosuj
Moda   Trendy   Projektanci   Modna w ciąży   Ciekawostki   Porady stylisty   Zdrowie i Uroda   Zdrowie   Uroda   Make-up   Rozmaitości   Kącik kulinarny   Z życia wzięte   Wielki świat   Motoryzacja   Nasze dzieci   Porady   Nasz ślub   Kultura   Muzyka   Kino   Teatr   Książka   Sztuka   Konkursy   Konkurs SMS-owy   Konkurs książkowy   Konkurs muzyczny   Wywiady z gwiazdami   Kominek    
Copyright © 2018 Planeta Kobiet. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Projekt i wykonanie L77 - Strony internetowe Strony internetowe