Czwartek, 21 czerwca 2018r. Alicji, Alojzego, Rudolfa
 Szukaj
FACEBOOK RSS EMAIL Strona główna
Planeta Kobiet

Warsztaty o zdrowym życiu z HIV

Warsztaty „Czas na zdrowie. Patrząc w przyszłość”, które wolontariusze ze Stowarzyszenia Wolontariuszy Wobec AIDS „Bądź z nami” organizują w Warszawie dla osób zakażonych HIV, mają pomóc w rozpoczęciu leczenia i zdrowym życiu z tą chorobą. Grupa osób z HIV systematycznie się powiększa.
W 2016 roku zarejestrowano 1 278 nowych zakażeń HIV i 113 zachorowań na AIDS – podaje Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego – Państwowy Zakład Higieny. Tylko 9 632 z 21 148 dotychczas zdiagnozowanych w Polsce osób przyjmuje leki antyretrowirusowe, które pozwalają na zdrowe życie z HIV i ograniczają ryzyko przeniesienia zakażenia na partnerów seksualnych, wynika z danych opublikowanych na stronie Krajowego Centrum ds. AIDS. Warsztaty organizowane są dzięki grantowi przyznanemu „Bądź z nami” w ramach konkursu Pozytywnie Otwarci.

Według ekspertów podstawowymi problemami wpływającymi na podjęcie i skuteczność leczenia HIV są obawa przed rozpoczęciem terapii, którą będzie trzeba kontynuować całe życie, niestosowanie się do zaleceń lekarskich, nieprawidłowa komunikacja na linii lekarz-pacjent i wypadanie z terapii z powodu zdarzeń losowych.

Program „Czas na zdrowie” wspiera osoby zakażone w rozwiązaniu każdego z tych problemów, bez względu na staż życia z wirusem lub leczenia. Podczas spotkań wykładowych lekarze specjaliści edukują o HIV i jego leczeniu, rozprawiają się z mitami na temat terapii. Dostosowane do tematyki wykładów warsztaty wspierają uczestników we wcielaniu w życie nowych informacji i radzeniu sobie z przeszkodami pojawiającymi w życiu z przewlekłą chorobą.

Osoby, które potrzebują indywidualnej uwagi specjalistów lub wolontariuszy mogą umówić się na osobne spotkanie w Punkcie Informacyjno-Konsultacyjnym. Żeby zapisać się na warsztaty, należy skontaktować się z organizatorami pod adresem mailowym badzznami@swwaids.org lub telefonicznie dzwoniąc pod numer 22 826 42 47.

Program cieszy się dużą popularnością. Uczestnicy przyjeżdżają z całej Polski, ale Stowarzyszenie jest gotowe wesprzeć jeszcze więcej osób. Ania, która od 8 lat żyje z wirusem, bardzo ceni wsparcie, które otrzymuje od „Bądź z nami” i żeby dotrzeć na spotkania, pokonuje ponad 300 km.

- W Stowarzyszeniu spotkałam kobiety, które 20 lat żyją z HIV, mają mężów, partnerów, dzieci, a nawet wnuki! Wyglądają i czują się super. W moim mieście zakażeni się ukrywają, nie ma żadnej organizacji, od której mogłabym dowiedzieć się więcej, usłyszeć, że zakażenie to nie koniec. Zanim zobaczyłam te kobiety na własne oczy, nie miałam nadziei, że nawet z HIV można ułożyć sobie życie – mówi.

- Chcemy doprowadzić do sytuacji, w której osoby HIV+ nie boją się leczenia i rozpoczynają je, a przede wszystkim stosują zgodnie z zaleceniami lekarza oraz mają wiedzę niezbędną do podejmowania zachowań prozdrowotnych. Spotkania odbywają się raz na miesiąc, w weekendy. Istnieje również możliwość umówienia indywidualnych konsultacji z edukatorami, lekarzem, psychologiem lub terapeutą uzależnień – zaprasza Irena Przepiórka, Prezes Stowarzyszenia „Bądź z nami”.

- Kluczem do walki z epidemią HIV jest testowanie i skuteczne leczenie rozpoznanego zakażenia. Leczenie pozwala osobom HIV+ zachować zdrowie i ogranicza ryzyko zakażenia partnera. Dlatego z przyjemnością wspieramy takie projekty, jak „Czas na zdrowie. Patrząc w przyszłość”, które pomagają wybrać zdrowie i utrzymać motywację do bezpieczniejszych zachowań – wyjaśnił Paweł Mierzejewski, koordynator programu Pozytywnie Otwarci.

- Zakażenie HIV jest coraz częściej traktowane jako choroba przewlekła. Dzięki dostępnym bezpłatnie dla wszystkich nowoczesnym lekom, osoby zakażone mogą w Polsce żyć relatywnie komfortowo i cieszyć się długim życiem. Niestety nie wszyscy z tego korzystają. Niekontrolowane i nieleczone zakażenie wciąż może prowadzić do AIDS lub nawet śmierci. W zeszłym roku 113 osób zachorowało na AIDS. Liczymy, że dostępność i popularność projektów pomocowych przełoży się na zmniejszenie tych smutnych statystyk – podsumował Michał Kaźmierski, dyrektor generalny firmy Gilead Sciences Poland, która od początku konkursu Pozytywnie Otwarci, przeznaczyła na realizację projektów granty w wysokości ponad 1 mln złotych.

*** Celem Programu Pozytywnie Otwarci jest promocja profilaktyki HIV oraz wiedzy o możliwościach normalnego życia z wirusem. W ramach programu Pozytywnie Otwarci organizowany jest Konkurs dla instytucji i osób, które chciałyby prowadzić lub już prowadzą programy w obszarach edukacji i aktywizacji, a także profilaktyki i diagnostyki HIV/AIDS. Partnerami Programu są Prezydent m. st. Warszawy, Krajowe Centrum ds. AIDS, Służba Zdrowia, Wydawnictwo Termedia oraz firma Gilead Sciences.
Oceń ten artykuł:  1 pkt 2 pkt 3 pkt 4 pkt 5 pkt    Aktualna ocena: 0,00
 
Wyślij e-mail rekomendujący ten artykuł
E-mail adresata
 
 
Warsztaty o zdrowym życiu z HIV
Warsztaty „Czas na zdrowie. Patrząc w przyszłość”, które wolontariusze ze Stowarzyszenia Wolontariuszy Wobec AIDS „Bądź z nami” organizują w Warszawie dla osób zakażonych HIV, mają pomóc w rozpoczęciu leczenia i zdrowym życiu z tą chorobą. Grupa osób z HIV systematycznie się powiększa.
Czytaj cały artykuł

 
Twoje Imię i Nazwisko
 
Twój E-mail
 
 
Dodaj swój komentarz do artykułu.
 
Komentarz
Autor
 

Wasze Komentarze

Jeszcze nie skomentowano powyższego artykułu.

Wszystkie komentarze są własnością ich autorów. Autor ponosi pełną odpowiedzialność za treść wpisu. Jeżeli wynikną z tego konsekwencje prawne, planetakobiet.com.pl może przekazać wszelkie informacje stronom zainteresowanym na temat danego użytkownika oraz pomóc w jego zlokalizowaniu.

Konkursy

Wywiady z gwiazdami

Nasza Ankieta

Najprzystojnieszy polski aktor to?

zagłosuj
Moda   Trendy   Projektanci   Modna w ciąży   Ciekawostki   Porady stylisty   Zdrowie i Uroda   Zdrowie   Uroda   Make-up   Rozmaitości   Kącik kulinarny   Z życia wzięte   Wielki świat   Motoryzacja   Nasze dzieci   Porady   Nasz ślub   Kultura   Muzyka   Kino   Teatr   Książka   Sztuka   Konkursy   Konkurs SMS-owy   Konkurs książkowy   Konkurs muzyczny   Wywiady z gwiazdami   Kominek    
Copyright © 2018 Planeta Kobiet. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Projekt i wykonanie L77 - Strony internetowe Strony internetowe