Czwartek, 21 czerwca 2018r. Alicji, Alojzego, Rudolfa
 Szukaj
FACEBOOK RSS EMAIL Strona główna
Planeta Kobiet

Anna Urbańska: Wyjść ze strefy komfortu

Strefa komfortu to jest to wspaniałe miejsce, gdzie uwielbiamy przebywać. Dlaczego? Wszystko tam jest znane. Pewne. Przewidywalne. Sprawdzone. A co za tym idzie, daje poczucie bezpieczeństwa. Stąd też kochamy nasze strefy komfortu. Co nam to daje? Przede wszystkim spokój i świadomość kontroli.
I dla mnie moja strefa komfortu jest moim ulubionym miejscem. Jednak tkwienie w niej pozbawia mnie otwartości na nowe, podejmowania ryzykownych decyzji a także ogranicza możliwość uczenia się. Poza strefą komfortu jest mało wygodnie, mało przewidywalnie i można spodziewać się, że pojawią się jakieś trudności, które nie były znane i zaplanowane. 

Zatem postanowiłam doświadczyć jak to jest? Zdecydowałam, nawet dość świadomie, aby sprawdzić jak to jest poza strefą komfortu. Wyjechałam na kurs językowy. Angielski był moją piętą Achillesową. Dotychczasowe lekcje, korepetycje czy grupowe zajęcia były bardzo komfortowe. Zawsze mogłam powiedzieć, że nie wiem, czy nie rozumiem. Wówczas szybciutko dostałam rozwiązanie trudności w języku polskim. Łatwo było znaleźć wymówkę, aby odwołać zajęcia. Wyjaśnić brak odrobionego zadania. Przecież to właśnie jest komfort. 

A tu nagle, niespodzianka.  Wokół ludzie, którzy nie mówią po polsku. Nie da się zapytać i dostać natychmiastowego rozwiązania. Głowa pęka po kolejnej godzinie tylko w obcym języku. Włącza się bunt i wewnętrzne dyskusje samej z sobą. Co ja tu robię i po co mi to? Przecież nie muszę. Mogę wynająć tłumacza. Tyle osób wokół mówi po angielsku. To był głośny krzyk w mojej głowie. Stop. Wracaj tam, gdzie jest wygodnie. I ten cichutki szept w mojej głowie Prawie niedostrzegalny na początku, a potem coraz wyraźniejszy: „A może teraz, kiedy jest ci niewygodnie uczysz się”? Eureka! Rzeczywiście! 

Ten stan niewygody, wewnętrzna walka, ból głowy i nie tylko. I wolnym krokiem wyszłam z owej strefy wygody. To nie było łatwe. Wejść w rolę ucznia. Potykać się. Robić błędy. Być poprawianą, korygowaną. Budzić uśmiech politowania na twarzy rozmówcy, kiedy składasz nieudolnie zdanie w obcym języku. Kiedy, jako wieloletni trener, po tysiącach godzin na sali szkoleniowej, nagle stajesz przed ludźmi i dukasz kilkuminutową prezentację. In English. Pierwszy raz w życiu. Czujesz jak pot spływa ci po tyłku. Jak czerwieni się twoja twarz. Jak nieudolnie czujesz się, kiedy zerkasz do notatek na kartce… No dobra! Nawet nie zerkasz, ale czytasz całe frazy…

To było mega doświadczenie Rozumiem dziś, co czują ludzie, którzy nie mają takiej łatwości jak ja (biostruktura zielona mózgu), kiedy muszą podejść do obcej osoby. Kiedy trzeba coś publicznie powiedzieć, nawet w swoim języku. Albo, kiedy brak kompetencji zostaje obnażony. 

Wychodzenie ze strefy komfortu nie jest łatwe. Pomaga w nim wiara w siebie. Świadomość tego, co wiem, co umiem. A także przekonanie, że tylko wtedy następuje nasz rozwój. Że to tak naprawdę jedyna okazja do uczenia się zupełnie nowych rzeczy.

Anna Urbańska - Master Trener Structogramu, trener biznesu, coach

www.annaurbanska.pl 
Oceń ten artykuł:  1 pkt 2 pkt 3 pkt 4 pkt 5 pkt    Aktualna ocena: 0,00
 
Wyślij e-mail rekomendujący ten artykuł
E-mail adresata
 
 
Anna Urbańska: Wyjść ze strefy komfortu
Strefa komfortu to jest to wspaniałe miejsce, gdzie uwielbiamy przebywać. Dlaczego? Wszystko tam jest znane. Pewne. Przewidywalne. Sprawdzone. A co za tym idzie, daje poczucie bezpieczeństwa. Stąd też kochamy nasze strefy komfortu. Co nam to daje? Przede wszystkim spokój i świadomość kontroli.
Czytaj cały artykuł

 
Twoje Imię i Nazwisko
 
Twój E-mail
 
 
Dodaj swój komentarz do artykułu.
 
Komentarz
Autor
 

Wasze Komentarze

Jeszcze nie skomentowano powyższego artykułu.

Wszystkie komentarze są własnością ich autorów. Autor ponosi pełną odpowiedzialność za treść wpisu. Jeżeli wynikną z tego konsekwencje prawne, planetakobiet.com.pl może przekazać wszelkie informacje stronom zainteresowanym na temat danego użytkownika oraz pomóc w jego zlokalizowaniu.

Konkursy

Wywiady z gwiazdami

Nasza Ankieta

Najprzystojnieszy polski aktor to?

zagłosuj
Moda   Trendy   Projektanci   Modna w ciąży   Ciekawostki   Porady stylisty   Zdrowie i Uroda   Zdrowie   Uroda   Make-up   Rozmaitości   Kącik kulinarny   Z życia wzięte   Wielki świat   Motoryzacja   Nasze dzieci   Porady   Nasz ślub   Kultura   Muzyka   Kino   Teatr   Książka   Sztuka   Konkursy   Konkurs SMS-owy   Konkurs książkowy   Konkurs muzyczny   Wywiady z gwiazdami   Kominek    
Copyright © 2018 Planeta Kobiet. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Projekt i wykonanie L77 - Strony internetowe Strony internetowe