Niedziela, 22 kwietnia 2018r. Łukasza, Kai, Nastazji
 Szukaj
FACEBOOK RSS EMAIL Strona główna
Planeta Kobiet

Wyjątkowa majówka na pograniczu kultur

7 dni, 43 uczestników, tysiące kilometrów, wiele środków transportu oraz jeden cel - przeżyć, zobaczyć i doświadczyć jak najwięcej. To najkrótszy bilans kolejnej tunezyjskiej ekspedycji ze znanym krakowskim społecznikiem, a przede wszystkim naszym przyjacielem Dawidem Łasutem.
Na lotnisku Enfidha przywitała nas temperatura 30C, która towarzyszyła nam podczas całego pobytu, choć chwilami słupek rtęci skakał nawet do 45C.

Dzięki wsparciu Tunezyjskiego Urzędu ds. Turystyki oraz biura podróży Oasis Tours spędziliśmy niezapomniany tydzień w ekskluzywnym hotelu Royal Thalassa Monastir, gdzie czujesz się prawdziwym gościem, a nie kolejnym klientem na wakacjach "all inclusive". Kąpiele słoneczne i morskie, thalassoterapia (terapia morzem), profesjonalne zabiegi fizjoterapeutyczne, hammam (łaźnia parowa) i uprzejmy personel nie dają powodów do narzekań nawet najbardziej niestrudzonym malkontentom.

W hotelowej restauracji raczyliśmy się tamtejszą kuchnią, czyli udanym połączeniem francuskiej i arabskiej z elementami europejskiej. Nie zabrakło mięsistych daktyli, świeżo wyciskanych soków z sezonowych owoców, chrupiącej bagietki, arabskiej harissy, flagowego kuskusu, owoców morza, dużej ilości natki pietruszki i wielu innych specjałów. Na szczególną uwagę zasługuje brik - kieszonka z cieniutkiego ciasta z farszem z tuńczyka i półpłynnego jajka. Kulturowy tygiel przejawia się zresztą nie tylko w kuchni, a Tunezja zawdzięcza go swojej burzliwej historii i okresom wielu kolonizacji. 

Od zielonej północy po pustynne południe - podczas wycieczek mogliśmy podziwiać niezwykle różnorodny krajobraz tego relatywnie niewielkiego kraju, który zajmuje zaledwie połowę powierzchni Polski. 

 


Niezapomnianych doznań wzrokowych i zapachowych dostarczyła wycieczka na Saharę. Już w drodze urzekły nas majaczące na horyzoncie Góry Atlas, wyschnięte słone jeziora oraz ukształtowane przez piasek i wiatr róże pustyni. Karawana wielbłądów i szalona przejażdżka jeepami dopłeniły reszty. Długo by prawić o gościnności troglodytów zamieszkujących Matmatę, pięknie górskich oaz na pustyni czy doznań z wizyty na planie "Gwiezdnych wojen", "Poszukiwaczy zaginionej arki", "Gladiatora" czy "W pustyni i w puszczy". 

Będąc w Tunezji nie możesz przeoczyć Sidi Bou Said – to miasteczko to jeden z jej najbardziej malowniczych zakątków, gdzie "wyrastające" z morskich fal domy zdobione są błękitem okiennic, żaluzji i drzwi. Do pełni szczęścia brakuje tylko tradycyjnej herbatki z orzeszkami pini np w klimatycznej kafejce Cofe des Nattes – ulubionym miejscu artystycznej bohemy.

 


W Tunezji Afryka miesza się z Europą, a bogactwo z biedą. Nielegalni sprzedawcy paliwa, podobnie jak sterty śmieci na stałe wpisali się w krajobraz tunezyjskich miast. To kraj kontrastów, mieszanka kultur, języków, cywilizacji. I właśnie dlatego warto tam pojechać. Tydzień w Tunezji minął zdecydowanie zbyt szybko, pozostało piękne wspomnienie i spory niedosyt – więc na pożegnanie, muszę powiedzieć powiedzieć – do następnego razu!

Alina Roszczyńska 
Kancelaria Finansowo-Ubezpieczeniowa, uczestnik wyprawy 
Oceń ten artykuł:  1 pkt 2 pkt 3 pkt 4 pkt 5 pkt    Aktualna ocena: 5,00
 
Wyślij e-mail rekomendujący ten artykuł
E-mail adresata
 
 
Wyjątkowa majówka na pograniczu kultur
7 dni, 43 uczestników, tysiące kilometrów, wiele środków transportu oraz jeden cel - przeżyć, zobaczyć i doświadczyć jak najwięcej. To najkrótszy bilans kolejnej tunezyjskiej ekspedycji ze znanym krakowskim społecznikiem, a przede wszystkim naszym przyjacielem Dawidem Łasutem.
Czytaj cały artykuł

 
Twoje Imię i Nazwisko
 
Twój E-mail
 
 
Dodaj swój komentarz do artykułu.
 
Komentarz
Autor
 

Wasze Komentarze

Jeszcze nie skomentowano powyższego artykułu.

Wszystkie komentarze są własnością ich autorów. Autor ponosi pełną odpowiedzialność za treść wpisu. Jeżeli wynikną z tego konsekwencje prawne, planetakobiet.com.pl może przekazać wszelkie informacje stronom zainteresowanym na temat danego użytkownika oraz pomóc w jego zlokalizowaniu.

Konkursy

Wywiady z gwiazdami

Newsletter

Zapisz się do naszego newslettera

 
zapisz wypisz

Nasza Ankieta

Najprzystojnieszy polski aktor to?

zagłosuj
Moda   Trendy   Projektanci   Modna w ciąży   Ciekawostki   Porady stylisty   Zdrowie i Uroda   Zdrowie   Uroda   Make-up   Rozmaitości   Kącik kulinarny   Z życia wzięte   Wielki świat   Motoryzacja   Nasze dzieci   Porady   Nasz ślub   Kultura   Muzyka   Kino   Teatr   Książka   Sztuka   Konkursy   Konkurs SMS-owy   Konkurs książkowy   Konkurs muzyczny   Wywiady z gwiazdami   Kominek    
Copyright © 2018 Planeta Kobiet. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Projekt i wykonanie L77 - Strony internetowe Strony internetowe