Piątek, 20 lipca 2018r. Fryderyka, Małgorzaty, Seweryny
 Szukaj
FACEBOOK RSS EMAIL Strona główna
Planeta Kobiet

Zapomniałaś zażyć pigułkę antykoncepcyjną?

Pominięcie tabletki antykoncepcyjnej to duży stres dla kobiet, które korzystają z tej metody antykoncepcji. Nadmiar obowiązków, tempo życia lub zmiana standardowego rozkładu dnia (np. w czasie letniego urlopu) sprawia, że czasem zapominamy o podstawowych rzeczach, jak przyjęcie tabletki antykoncepcyjnej.
Zanim jednak zaczniemy panikować, warto poznać kilka podstawowych zasad, które wyznaczą nasze dalsze postępowanie.

Regularność przede wszystkim

Podstawą skuteczności antykoncepcji hormonalnej jest jej regularne przyjmowanie – najlepiej, aby zażywana była zawsze o tej samej godzinie. Taki system przyjmowania preparatów hormonalnych jest niezbędny dla ich skutecznego działania. Każde pominięcie tabletki lub też wydłużenie przerwy pomiędzy kolejnymi opakowaniami zwiększa ryzyko wystąpienia owulacji, a w konsekwencji zapłodnienia i ciąży.

Co zrobić, jeśli zapomnimy o przyjęciu tabletki?
Sprawdź czas opóźnienia i rodzaj tabletki Przede wszystkim należy zastanowić się, ile czasu minęło od chwili, gdy powinnyśmy zażyć tabletkę. Od tego zależy, co możemy zrobić później. Jeśli minęło mniej niż 12 godzin od normalnej pory przyjmowania tabletki, należy niezwłocznie wziąć zaległą pigułkę, a kolejne przyjmować już o stałej porze. Jeśli preparat, który stosujemy zawiera tabletki placebo i zapomniana tabletka jest właśnie jedną z nich – również nie ma się czym martwić. Te pigułki nie zawierają hormonów, a ich zadaniem jest wyrobienie nawyku codziennego przyjmowania tabletek.

A co jeśli minęło więcej niż 12 godzin opóźnienia w przyjęciu tabletki czynnej? Zweryfikuj, który to tydzień  
Taka sytuacja wymaga dłuższego zastanowienia. Ważne jest, w którym dniu przyjmowania tabletek obecnie jesteśmy.

 


• W dniach 1-7
Jeśli jest to pierwszy tydzień z nowego opakowania i uprawiałyśmy seks w ciągu poprzednich 7 dni przed pominięciem tabletki – należy skonsultować się z lekarzem – ginekologiem, istnieje bowiem ryzyko zajścia w ciążę. Jeśli jednak nie doszło do współżycia – należy wziąć zaległą pigułkę, a przez następne 7 dni stosować mechaniczną antykoncepcję (np. prezerwatywę).

• W dniach 8-14
W przypadku pominięcia tabletki w drugim tygodniu przyjmowania, należy niezwłocznie wziąć zaległą pigułkę, nawet jeśli oznaczałoby to przyjęcie dwóch tabletek na raz. Przez następne 7 dni trzeba stosować w trakcie współżycia prezerwatywę albo inną mechaniczną antykoncepcję, a następne tabletki przyjmować już o stałej porze.

• W dniach 15-21
Natomiast jeśli jest to 3. tydzień przyjmowania tabletek, należy dokończyć tabletki z bieżącego opakowania i rozpocząć kolejne, bez robienia 7-dniowej przerwy lub bez przyjmowania tabletek placebo. Podczas stosowania kolejnego opakowania może pojawić się plamienie, a po jego zakończeniu powinno wystąpić krwawienie lub plamienie. Jeśli nie wystąpi, może to wskazywać na ciążę, dlatego należy zgłosić się do ginekologa.

Korzystaj z pomocy
Pominięcie tabletki antykoncepcyjnej to stresująca sytuacja dla każdej kobiety. Warto pamiętać, że sposób postępowania w takim przypadku jest opisany w ulotce dołączonej do każdych tabletek. Jeśli nie mamy go pod ręką, można skorzystać z internetowych narzędzi, które wskażą sposób postępowania, np. http://antykoncepcjanamiare.pl/antykoncepcja-szyta-na-miare/.

W razie wątpliwości skontaktujmy się z lekarzem. Przede wszystkim należy jednak zadbać o systematyczność w przyjmowaniu tabletek. Jeśli obawiamy się, że same możemy nie pamiętać o regularnym zażywaniu pigułek, można ściągnąć aplikację, która będzie przypominała nam o konieczności przyjęcia tabletki. Świetnie sprawdzi się również standardowy budzik w telefonie, a dla zwolenniczek tradycyjnych metod dobrym rozwiązaniem będą fiszki – przyczepiane np. na lustrze.

Ważne jest również miejsce przechowywania tabletek – jeśli położymy je obok innych przedmiotów codziennego użytku (szczoteczka do zębów czy krem do twarzy), łatwiej nam będzie pamiętać o ich regularnym przyjmowaniu.

Doustna antykoncepcja hormonalna to jedna z bardziej skutecznych metod antykoncepcji. Aby jednak jej skuteczność była najwyższa, konieczne jest przestrzeganie „żelaznych” zasad podczas ich stosowania. Wtedy możemy cieszyć się udanym życiem seksualnym, bez obaw o nieplanowaną ciążę.

Więcej informacji można znaleźć na stronie: www.antykoncepcjanamiare.pl
Oceń ten artykuł:  1 pkt 2 pkt 3 pkt 4 pkt 5 pkt    Aktualna ocena: 0,00
 
Wyślij e-mail rekomendujący ten artykuł
E-mail adresata
 
 
Zapomniałaś zażyć pigułkę antykoncepcyjną?
Pominięcie tabletki antykoncepcyjnej to duży stres dla kobiet, które korzystają z tej metody antykoncepcji. Nadmiar obowiązków, tempo życia lub zmiana standardowego rozkładu dnia (np. w czasie letniego urlopu) sprawia, że czasem zapominamy o podstawowych rzeczach, jak przyjęcie tabletki antykoncepcyjnej.
Czytaj cały artykuł

 
Twoje Imię i Nazwisko
 
Twój E-mail
 
 
Dodaj swój komentarz do artykułu.
 
Komentarz
Autor
 

Wasze Komentarze

Jeszcze nie skomentowano powyższego artykułu.

Wszystkie komentarze są własnością ich autorów. Autor ponosi pełną odpowiedzialność za treść wpisu. Jeżeli wynikną z tego konsekwencje prawne, planetakobiet.com.pl może przekazać wszelkie informacje stronom zainteresowanym na temat danego użytkownika oraz pomóc w jego zlokalizowaniu.

Konkursy

Wywiady z gwiazdami

Nasza Ankieta

Najprzystojnieszy polski aktor to?

zagłosuj
Moda   Trendy   Projektanci   Modna w ciąży   Ciekawostki   Porady stylisty   Zdrowie i Uroda   Zdrowie   Uroda   Make-up   Rozmaitości   Kącik kulinarny   Z życia wzięte   Wielki świat   Motoryzacja   Nasze dzieci   Porady   Nasz ślub   Kultura   Muzyka   Kino   Teatr   Książka   Sztuka   Konkursy   Konkurs SMS-owy   Konkurs książkowy   Konkurs muzyczny   Wywiady z gwiazdami   Kominek    
Copyright © 2018 Planeta Kobiet. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Projekt i wykonanie L77 - Strony internetowe Strony internetowe