Poniedziałek, 17 grudnia 2018r. Jolanty, Łukasza, Olimpii
 Szukaj
FACEBOOK RSS EMAIL Strona główna
Planeta Kobiet

Polecamy: W pułapce przyjemności

Jak czerpać prawdziwą przyjemność z pracy, jedzenia, seksu, zabawy, sportu, zakupów, a nawet gier liczbowych? Gdzie jest granica, za którą zaczyna się uzależnienie, a pasja staje się obsesją? Jednym słowem – jak mądrze korzystać z przyjemności, o tym w rozmowie psychoterapeuty Roberta Rutkowskiego i dziennikarki Ireny A. Stanisławskiej.
Po intensywnym wysiłku fizycznym, np. długim biegu, mózg wydziela endorfiny podobnie jak po zażyciu heroiny. Gigantyczny dystans – powyżej czterdziestu kilometrów – potrafi spowodować „totalny odlot”, często wyłączający człowieka z rzeczywistości. Uzależnienie od własnego wizerunku, to konsekwencja stanu, w którym wraz z pierwszą operacją plastyczną czy efektami diety widzi się przed sobą nieskończone możliwości. Poddanie się terrorowi fitnessu może mieć związek z chęcią doświadczenia dobrze znanego kopa adrenalinowego. Niekontrolowane zakupy dają wieloetapową przyjemność. Uzależnić i stać się obsesją mogą nie tylko używki, seks, praca czy gry hazardowe.

Niezwykle łatwo przyzwyczaić się do przyjemnych czynności, działań. Dlatego tak istotna jest umiejętność zarządzania przyjemnościami. W bezpiecznej dawce wprowadzają w stan odprężenia i stanowią zdrową odskocznię od obowiązków, czyniąc ludzi bardziej zadowolonymi, spełnionymi, po prostu szczęśliwszymi, w nadmiarze prowadzą do szkodliwych przyzwyczajeń.

„Pułapki przyjemności” to zapis rozmowy, momentami bardzo poważnej, a jednocześnie utrzymanej w lekkim i swobodnym tonie, na temat tego, jak odpowiednio sprawiać sobie radość. Robert Rutkowski, autorytet w dziedzinie uzależnień, prezentuje mechanizmy wchodzenia w nałogi i pokazuje, kiedy powinna zapalić się lampka kontrolna, tak aby można było zareagować, zanim dojdzie do utraty kontaktu z rzeczywistością. Co najważniejsze, psychoterapeuta wielokrotnie zwraca uwagę na istotny wątek – możliwość przejrzenie się w lustrze przyjemności. To, po jakie człowiek najczęściej sięga i od jakich najszybciej się uzależnia, może bardzo dużo powiedzieć o nim samym, jego osobowości, doświadczeniach.

- Chcąc się rozwijać, czego wielu z nas tak bardzo pragnie, wydając często duże pieniądze na różnorakie szkolenia czy treningi, zadbajmy o wejrzenie w siebie samych, w odpowiednim momencie swojego życia, przy odpowiednich ludziach. Niektóre narzędzia, choćby najdroższe i najskuteczniejsze, będą bezużyteczne, jeśli użyjemy ich wtedy, gdy nie będziemy jeszcze na to gotowi. Nie wierzmy w magiczne formuły w rodzaju: wszystko możesz, dasz radę, musisz itd. Sami bądźmy zmianą, którą chcemy dostrzec we wszechświecie. Ucząc się siebie, dajemy sobie również prawo do bycia niedoskonałymi, a przyjemności używajmy jako motywatorów do działania, a nie jako formy ucieczki od nas samych lub jako kołderki przykrywającej nasze ułomności. – fragment książki

Robert Rutkowski
– psychoterapeuta, wykładowca i pedagog. Były reprezentant Polski w koszykówce. Prowadzi sesje terapeutyczne dla osób mających problemy z uzależnieniami od substancji i zachowań, kryzysami zawodowymi lub rodzinnymi. Pomaga jako opiekun psychologiczny sportowcom i rodzinom mającym kłopoty ze swoimi dziećmi lub w relacjach między sobą. Ekspert medialny. W 2016 roku nakładem wydawnictwa Muza ukazała się książka „Oswoić narkomana”, w której w rozmowie z Ireną A. Stanisławską szczerze rozmawiał o swoim uzależnieniu i o drodze, jaką przeszedł, żeby z niego wyjść.

Irena A. Stanisławska – dziennikarka i współautorka wielu książek, m. in. „Mężczyzna od podszewki”, „Moje dziecko”, „Lekarz i pacjent”, Scenografia”, „Oswoić narkomana”. Jej publikacje ukazywały się w magazynach „Kino”, „Film”, „Film na świecie”, „Playboy”, „CKM”, „Komandos”, „Zdrowie”, „Kobieta i życie”, „Poradnik domowy”.

Premiera książki „Pułapki przyjemności” już 18 października.
Oceń ten artykuł:  1 pkt 2 pkt 3 pkt 4 pkt 5 pkt    Aktualna ocena: 0,00
 
Wyślij e-mail rekomendujący ten artykuł
E-mail adresata
 
 
Polecamy: W pułapce przyjemności
Jak czerpać prawdziwą przyjemność z pracy, jedzenia, seksu, zabawy, sportu, zakupów, a nawet gier liczbowych? Gdzie jest granica, za którą zaczyna się uzależnienie, a pasja staje się obsesją? Jednym słowem – jak mądrze korzystać z przyjemności, o tym w rozmowie psychoterapeuty Roberta Rutkowskiego i dziennikarki Ireny A. Stanisławskiej.
Czytaj cały artykuł

 
Twoje Imię i Nazwisko
 
Twój E-mail
 
 
Dodaj swój komentarz do artykułu.
 
Komentarz
Autor
 

Wasze Komentarze

Jeszcze nie skomentowano powyższego artykułu.

Wszystkie komentarze są własnością ich autorów. Autor ponosi pełną odpowiedzialność za treść wpisu. Jeżeli wynikną z tego konsekwencje prawne, planetakobiet.com.pl może przekazać wszelkie informacje stronom zainteresowanym na temat danego użytkownika oraz pomóc w jego zlokalizowaniu.

Konkursy

Wywiady z gwiazdami

Nasza Ankieta

Najprzystojnieszy polski aktor to?

zagłosuj
Moda   Trendy   Projektanci   Modna w ciąży   Ciekawostki   Porady stylisty   Zdrowie i Uroda   Zdrowie   Uroda   Make-up   Rozmaitości   Kącik kulinarny   Z życia wzięte   Wielki świat   Motoryzacja   Nasze dzieci   Porady   Nasz ślub   Kultura   Muzyka   Kino   Teatr   Książka   Sztuka   Konkursy   Konkurs SMS-owy   Konkurs książkowy   Konkurs muzyczny   Wywiady z gwiazdami   Kominek    
Copyright © 2018 Planeta Kobiet. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Projekt i wykonanie L77 - Strony internetowe Strony internetowe