Piątek, 15 lutego 2019r. Arnolda, Jowity, Georginy
 Szukaj
FACEBOOK RSS EMAIL Strona główna
Planeta Kobiet

Rusza akcja Tramwaj zwany Pożądaniem

Rozpoczęta właśnie 7. edycja ogólnopolskiej kampanii pn. „Tramwaj zwany Pożądaniem” organizowanej przez Międzynarodowe Stowarzyszenie Studentów Medycyny IFMSA-Poland obejmie w tym roku 13 największych polskich miast, co daje łącznie aż 17 pojedynczych akcji! Kampania edukująca młodzież w obszarze HIV odniosła wielki sukces w poprzednich latach, a organizatorzy tegorocznej edycji zapowiadają, że będzie miała jeszcze większy rozmach niż wcześniej.
Akcja sfinansowana została ze środków przyznanych IFMSA-Poland w konkursie Pozytywnie Otwarci, a ufundowanych przez Gilead Sciences Poland.

Kampania rozpoczęła się w tym roku niestandardowo: w Lublinie na terenie, na którym odbywają się Medykalia stanął specjalny namiot IFMSA-Poland. W pozostałych 12 miastach, które biorą udział w projekcie, czyli w Białymstoku, Bydgoszczy, Gdańsku, Katowicach, Krakowie, Łodzi, Olsztynie, Poznaniu, Szczecinie, Warszawie, Wrocławiu i Zielonej Górze pojadą specjalnie wynajęte do tego celu tramwaje oraz autobusy zwane pożądaniem.

W wybrane wieczory maja i czerwca oraz na przełomie listopada i grudnia przez kilka godzin jeździć będą na trasach wokół najbardziej popularnych klubów nocnych i miejsc, gdzie odbywają się studenckie wydarzenia, jak np. Juwenalia. Jazdę tymi niecodziennymi środkami transportu umilać będą najlepsi DJ’e oraz członkowie IFMSA-Poland w roli edukatorów. W tramwajach i autobusach zwanych pożądaniem przeszkoleni wcześniej studenci medycyny udzielać będą informacji dotyczących dróg przenoszenia się HIV oraz profilaktyki wirusa, a także poinformują pasażerów o tym, gdzie można bezpłatnie i anonimowo wykonać test w kierunku zakażenia. Dodatkowo, w każdym takim tramwaju i autobusie usytuowane zostaną stanowiska z materiałami edukacyjnymi oraz prezerwatywami.

 


Celem kampanii, która już na stałe wpisała się w krajobraz polskich inicjatyw z obszaru walki z AIDS, jest zwrócenie uwagi społeczeństwa na kwestie związane ze zdrowiem reprodukcyjnym oraz edukacja z zakresu profilaktyki zakażeń przenoszonych drogą płciową, a w szczególności zakażeń HIV. To niezwykle istotne, ponieważ w Polsce z każdym rokiem wzrasta liczba osób seropozytywnych. Wykrywamy też coraz więcej nowych zakażeń.

- W ubiegłym roku zanotowano 1069 nowych zakażeń HIV wśród osób w wieku 20 -39, co daje wzrost o 18 proc. w stosunku do 2016 roku, w którym w tej grupie wiekowej rozpoznano 904 przypadki HIV. Ponadto, szacuje się, że ponad 50 proc. osób zakażonych HIV w Polsce nie wie o swoim statusie. Dlatego zachęcamy osoby podróżujące naszymi tramwajami i autobusami do wykonywania testów w kierunku HIV. Z wirusem można żyć długo i stosunkowo komfortowo, a dzięki nowoczesnym lekom także bezpiecznie w perspektywie długofalowej. Trzeba tylko je przyjmować, a więc trzeba wiedzieć o swoim zakażeniu. Każdy aktywny seksualnie człowiek powinien zrobić test. Każdy.
– powiedziała Agnieszka Palus, Koordynator Ogólnopolski projektu Tramwaj zwany Pożądaniem. 

- Mimo ostrzeżeń i akcji informacyjnych liczba nowo wykrywanych zakażeń rośnie. To poważny problem. Zwłaszcza wśród młodzieży. Dlatego każdy projekt w obszarze profilaktyki skierowany do młodych ludzi jest cenny i wart uwagi. A „Tramwaj zwany Pożądaniem” stanowi już markę samą w sobie. Co roku dzięki projektowi IFMSA-Poland o zagrożeniu HIV dowiadują się tysiące młodych ludzi w Polsce. Cieszę się, że możemy wspierać przejazdy tych niezwykłych tramwajów i autobusów już kolejny rok – powiedział Paweł Mierzejewski, koordynator programu Pozytywnie Otwarci.

 


Tramwaje i autobusy zwane pożądaniem pojadą w tym roku w Polsce według następującego harmonogramu:

• Kraków - 11 maja
• Wrocław - 16 maja
• Bydgoszcz, Łódź, Olsztyn, Warszawa - 18 maja
• Zielona Góra - 21 maja
• Poznań - 24 maja
• Szczecin - 25 maja
• Białystok, Katowice - 26 maja
• Gdańsk - 1 czerwca

Kalendarz przejazdów na przełomie listopada i grudnia jest jeszcze ustalany.

Patroni medialni kampanii: Radio ESKA, cosmopolitan.pl, Telewizja Superstacja, medonet.pl, newsrm.tv, poradnikzdrowie.pl, Imperium Kobiet, wblyskufleszy.pl

Patronat merytoryczny nad kampanią objęli: Krajowe Centrum ds. AIDS, Społeczny Komitet ds. AIDS, Polskie Towarzystwo Naukowe AIDS, Naczelna Izba Lekarska (honorowy patronat), Fundacja Edukacji Społecznej, Instytut Pozytywnej Seksualności, Fundacja Studia Psychologii Zdrowia (HIVokryzja), Stowarzyszenie "Podwale Siedem", Stowarzyszenie "Jeden Świat" , Polskie Towarzystwo Ginekologów i Położników, Krajowy Konsultant w dziedzinie Położnictwa i Ginekologii.
Oceń ten artykuł:  1 pkt 2 pkt 3 pkt 4 pkt 5 pkt    Aktualna ocena: 0,00
 
Wyślij e-mail rekomendujący ten artykuł
E-mail adresata
 
 
Rusza akcja Tramwaj zwany Pożądaniem
Rozpoczęta właśnie 7. edycja ogólnopolskiej kampanii pn. „Tramwaj zwany Pożądaniem” organizowanej przez Międzynarodowe Stowarzyszenie Studentów Medycyny IFMSA-Poland obejmie w tym roku 13 największych polskich miast, co daje łącznie aż 17 pojedynczych akcji! Kampania edukująca młodzież w obszarze HIV odniosła wielki sukces w poprzednich latach, a organizatorzy tegorocznej edycji zapowiadają, że będzie miała jeszcze większy rozmach niż wcześniej.
Czytaj cały artykuł

 
Twoje Imię i Nazwisko
 
Twój E-mail
 
 
Dodaj swój komentarz do artykułu.
 
Komentarz
Autor
 

Wasze Komentarze

Jeszcze nie skomentowano powyższego artykułu.

Wszystkie komentarze są własnością ich autorów. Autor ponosi pełną odpowiedzialność za treść wpisu. Jeżeli wynikną z tego konsekwencje prawne, planetakobiet.com.pl może przekazać wszelkie informacje stronom zainteresowanym na temat danego użytkownika oraz pomóc w jego zlokalizowaniu.

Konkursy

Wywiady z gwiazdami

Nasza Ankieta

Najprzystojnieszy polski aktor to?

zagłosuj
Moda   Trendy   Projektanci   Modna w ciąży   Ciekawostki   Porady stylisty   Zdrowie i Uroda   Zdrowie   Uroda   Make-up   Rozmaitości   Kącik kulinarny   Z życia wzięte   Wielki świat   Motoryzacja   Nasze dzieci   Porady   Nasz ślub   Kultura   Muzyka   Kino   Teatr   Książka   Sztuka   Konkursy   Konkurs SMS-owy   Konkurs książkowy   Konkurs muzyczny   Wywiady z gwiazdami   Kominek    
Copyright © 2019 Planeta Kobiet. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Projekt i wykonanie L77 - Strony internetowe Strony internetowe