Piątek, 24 maja 2019r. Joanny, Zdenka, Zuzanny
 Szukaj
FACEBOOK RSS EMAIL Strona główna
Planeta Kobiet

Poznaj kulinarne zwyczaje Turcji

Polscy turyści jeszcze przez długie miesiące po powrocie z wakacji z sentymentem myślą o tureckich krajobrazach, gościnności mieszkańców czy pięknej pogodzie. Kuchnia to kolejny aspekt, jakim Polacy zachwycają się w Turcji. To wspomnienie można jednak ożywić w każdej chwili we własnym domu.
Oto kilka kulinarnych zwyczajów prosto z Turcji, które łatwo odtworzyć, aby znów poczuć się jak na wakacjach w tym pięknym kraju. Zwyczaje kuchni tureckiej zawierają w sobie to, co Polacy tak bardzo kochają w tym kraju – gościnność i życzliwość dla przyjezdnych.

Co jeszcze o Turcji mówi tamtejszy sposób jedzenia czy podawania posiłków?

Herbata i chleb – nieodłączne elementy posiłków

Chociaż Turcja kojarzy się zwykle z rytuałem picia kawy, w rzeczywistości to właśnie herbata jest narodowym napojem, pijanym przy każdej, towarzyskiej czy biznesowej, okazji. Różni się znacząco od tej znanej w Polsce – herbata turecka jest bardzo esencjonalna, co zawdzięcza nawet kilkudziesięciominutowemu parzeniu. Do naparu Turcy często nie żałują także cukru – do charakterystycznej szklaneczki w kształcie tulipana dodaje się zwykle jego dwie kostki. Turcy chętnie częstują herbatą nie tylko w swoich domach, ale także na targu podczas zakupów, czy w kolejce do banku. Innym stałym elementem na tureckim stole jest pieczywo. Biały świeży chleb – ekmek – podobny do naszej polskiej bułki, z chrupiącą skórką i miękkim środkiem, musi być podany do każdego posiłku.

Minimalizm w używaniu zastawy

Cechą charakterystyczną domowej kuchni tureckiej jest to, że często przyrządza się tam potrawy jednogarnkowe. Są to dania warzywne bądź mięsne, przypominające konsystencją nasze zupy. Z tego powodu jedzenie widelcem wydłużałoby niepotrzebnie czas konsumpcji i nie zawsze byłoby praktyczne, dlatego w Turcji prym wśród sztućców wiedzie łyżka. To właśnie nią najczęściej spożywa się nie tylko zupy, ale także dania mięsne, sałatki czy desery.

Minimalizm dotyczy także talerzy, bowiem tureccy biesiadnicy bardzo często jedzą niektóre dania wprost ze wspólnego talerza. Dotyczy to zazwyczaj różnego rodzaju sałatek, które stawia się w dużych misach na środku stołu, tak, aby każdy miał do niej swobodny dostęp ze swoją łyżką. Wszechobecne częstowanie herbatą czy zwyczaj jedzenia z jednego talerza to tylko kolejne dowody na to, że Turcja jest krajem o silnej tradycji gościnności i dzielenia się wspólnym dobrem. Warto o tym pamiętać podczas naszych tureckich wakacji i szczodrze korzystać z tej miłej tradycji.
Oceń ten artykuł:  1 pkt 2 pkt 3 pkt 4 pkt 5 pkt    Aktualna ocena: 0,00
 
Wyślij e-mail rekomendujący ten artykuł
E-mail adresata
 
 
Poznaj kulinarne zwyczaje Turcji
Polscy turyści jeszcze przez długie miesiące po powrocie z wakacji z sentymentem myślą o tureckich krajobrazach, gościnności mieszkańców czy pięknej pogodzie. Kuchnia to kolejny aspekt, jakim Polacy zachwycają się w Turcji. To wspomnienie można jednak ożywić w każdej chwili we własnym domu.
Czytaj cały artykuł

 
Twoje Imię i Nazwisko
 
Twój E-mail
 
 
Dodaj swój komentarz do artykułu.
 
Komentarz
Autor
 

Wasze Komentarze

Jeszcze nie skomentowano powyższego artykułu.

Wszystkie komentarze są własnością ich autorów. Autor ponosi pełną odpowiedzialność za treść wpisu. Jeżeli wynikną z tego konsekwencje prawne, planetakobiet.com.pl może przekazać wszelkie informacje stronom zainteresowanym na temat danego użytkownika oraz pomóc w jego zlokalizowaniu.

Konkursy

Wywiady z gwiazdami

Nasza Ankieta

Najprzystojnieszy polski aktor to?

zagłosuj
Moda   Trendy   Projektanci   Modna w ciąży   Ciekawostki   Porady stylisty   Zdrowie i Uroda   Zdrowie   Uroda   Make-up   Rozmaitości   Kącik kulinarny   Z życia wzięte   Wielki świat   Motoryzacja   Nasze dzieci   Porady   Nasz ślub   Kultura   Muzyka   Kino   Teatr   Książka   Sztuka   Konkursy   Konkurs SMS-owy   Konkurs książkowy   Konkurs muzyczny   Wywiady z gwiazdami   Kominek    
Copyright © 2019 Planeta Kobiet. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Projekt i wykonanie L77 - Strony internetowe Strony internetowe