Czwartek, 19 wrzesnia 2019r. Januarego, Konstancji, Leopolda
 Szukaj
FACEBOOK RSS EMAIL Strona główna
Planeta Kobiet

10 lat projektu Brave Kids w Polsce

Ponad setka uzdolnionych dzieci i młodzieży m.in. z Korei, Kenii, Palestyny, Iranu, Ugandy, Peru i Indii przyjechała do Polski, by wziąć udział w największym w kraju artystyczno-edukacyjnym projekcie Brave Kids. Sprawdź 10 najważniejszych faktów, które powinieneś wiedzieć o Brave Kids. Finał tej edycji już za kilka dni.
Młodzi artyści przez trzy tygodnie uczestniczą w warsztatach w sześciu polskich miastach, by na koniec swojej wizyty (7 i 9 lipca) zaprezentować we Wrocławiu dwa międzykulturowe spektakle – Wielki Finał Brave Kids oraz Wielki Finał Brave Kids Reunion.

POCZĄTKI

Pierwsza pilotażowa edycja Brave Kids odbyła się w 2009 roku we Wrocławiu. Spotkali się wtedy młodzi artyści z Ugandy, Nepalu i Wrocławia. Dwutygodniowy warsztat prowadzili dla nich: Grzegorz Bral, Tekya Abraham oraz Lea Wyler. Pierwszą oficjalną edycją projektu Brave Kids była ta w 2010 roku. Na dwa tygodnie do Wrocławia przyjechali młodzi artyści z Zimbabwe, Rwandy, Nepalu, Szwecji oraz uchodźcy z Czeczenii i Inguszetii.

 


UCZESTNICY


Bohaterami każdej edycji są młodzi artyści z najdalszych zakątków globu. Do tej pory Polskę odwiedziło 1500 uczestników z 5 kontynentów. Najdalszym krajem, z którego przyleciały Brave Kids do Polski, była Indonezja. Rekordowa w skali całego projektu odległość wyniosła 10,5 tys. kilometrów. W tym roku w Polsce gości ponad 100 uczestników z Ugandy, Korei, Kenii, Hong Kongu, Ukrainy, Litwy, Gruzji, Iranu, Salwadoru, Peru, Palestyny oraz Indii. - Młodzi artyści bardzo często pochodzą z obszarów zagrożonych wykluczeniem społecznym. Udział w projekcie Brave Kids jest więc dla nich bardzo często możliwością ucieczki od trudnej rzeczywistości – mówi Iwona Frydryszak, producent wykonawczy Brave Kids.

IDEA

Inspiracją do powstania projektu Brave Kids był dr Akonga Tulku Rinpoche, tybetański lekarz i filantrop, który założył charytatywną organizację ROKPA International. Dziś ROKPA pomaga i edukuje mieszkańców Tybetu, Nepalu czy Afryki Południowej.

RODZINY

W każdej edycji Brave Kids młodzi artyści mieszkają u rodzin goszczących, które przyjmują do siebie zazwyczaj dwóch uczestników projektu. W pierwszej edycji Brave Kids udział wzięły 22 rodziny. Po dziesięciu latach trwania projektu liczba ta wzrosła do 500 rodzin. - Podczas Brave Kids rodzą się niesamowite więzi. Z Peterem z Kenii, który niestety nie ma własnej rodziny, a który mieszkał u nas dwa lata temu, utrzymujemy kontakt do dziś. Był u nas na święta, a w tym roku otrzymałam od niego życzenia z okazji Dnia Matki – mówi Katarzyna Kulig-Moskwa z wrocławskiej rodziny Brave Kids, która już kilkakrotnie gościła u siebie młodych uczestników projektu.

 


MIASTA


Dwie pierwsze edycje projektu Brave Kids odbywały się wyłącznie we Wrocławiu. W 2012 roku po raz pierwszy młodzi artyści gościli także w Szczecinie, a następnie swój spektakl finałowy zaprezentowali w siedzibie UNESCO w Paryżu. Łącznie przez 10 lat uczestnicy Brave Kids byli zaproszeni do 21 miast w Polsce (m.in. Wrocław, Szczecin, Warszawa, Łódź, Przemyśl, Rzeszów) oraz za granicą (Estonia, Indie, Rumunia oraz Gruzja).

- Stwarzamy przestrzeń i możliwości dla autentycznego, pełnego empatii, wolnego od ideologii i myślenia biznesowego, spotkania młodych ludzi z różnych kultur. Dzieci swobodnie nawiązują takie relacje, dorośli już tego nie potrafią – opowiada Grzegorz Bral, pomysłodawca projektu. W tym roku uczestnicy goszczą we Wrocławiu, Wałbrzychu, Rzeszowie, Gdańsku, Lesznie i Radziejowicach.

WOLONTARIUSZE


Brave Kids to nie tylko spotkanie dzieci z różnych kontynentów, ale również współpraca między lokalnymi mieszkańcami a zagranicznymi grupami młodych artystów. Co roku w każdym z miast do projektu dołącza kilkudziesięciu wolontariuszy z Polski, którzy pomagają organizacyjnie przy Brave Kids. Przez 10 lat trwania projektu wspierało go 360 wolontariuszy.

TWARZ

Każda edycja Brave Kids ma swojego dziecięcego bohatera. Po raz pierwszy, w 2011 roku zostali nimi dwaj chłopcy z indonezyjskiej Jawy. Na przestrzeni lat na plakatach promujących Brave Kids mogliśmy podziwiać młode bohaterki z Indii, Syrii, Brazylii, Tybetu czy Beninu. W 2019 roku twarzą Brave Kids jest dziewczynka z amazońskiego lasu deszczowego w północnej Brazylii. 

PONOWNE SPOTKANIE

W 2016 roku, w ramach Brave Kids Youth, organizatorzy postanowili zaprosić do Polski tych artystów, którzy w poprzednich latach uczestniczyli już w projekcie. Obecnie są to już dorośli artyści, którzy występują na scenach w swoich krajach, tj. Ugandzie, Norwegii, Czeczenii, Nepalu czy Izraelu. Idea Brave Youth trwa po dziś dzień pod zmienioną nazwą – jako Brave Kids Reunion. W tegorocznej edycji uczestnicy cyklu Reunion spotykają się w Wałbrzychu, a we Wrocławiu będzie można ich zobaczyć 7 lipca w Teatrze Polskim. 

 


CROWDFUNDING


Wielokrotnie poprzez akcje crowdfundingowe darczyńcy wspierali przyjazd młodych uczestników Brave Kids do Polski. W tym roku dzięki zebranym podczas zbiórki funduszom do Wrocławia mogła przyjechać 6-osobowa grupa tancerzy z Peru. – Internauci okazali wielkie serce. Zebraliśmy ponad 30 tys. zł, które pozwoliły zabezpieczyć podróż dzieci do Polski – mówi Iwona Frydryszak. Pieniądze, które udało się zebrać, zostały przeznaczone na bilety lotnicze z Peru dla dzieci i opiekuna grupy, a także na lokalny transport w Polsce, ubezpieczenie oraz wyrobienie paszportów.

WIELKI FINAŁ

Zwieńczeniem każdej edycji projektu jest Wielki Finał Brave Kids, podczas którego wszyscy uczestnicy danej edycji prezentują publiczności wielki międzykulturowy spektakl. Rekordową widownię zgromadził zeszłoroczny Finał we wrocławskiej Hali Stulecia, który zobaczyło 1400 widzów. W tym roku Wielki Finał Brave Kids odbędzie się 9 lipca w Teatrze Polskim we Wrocławiu. Początek o godz. 18.00. Bilety można kupić od 10 zł (Eventim, sklepy Empik).

Więcej informacji: www.bravekids.eu oraz www.facebook.com/BraveKids
Oceń ten artykuł:  1 pkt 2 pkt 3 pkt 4 pkt 5 pkt    Aktualna ocena: 0,00
 
Wyślij e-mail rekomendujący ten artykuł
E-mail adresata
 
 
10 lat projektu Brave Kids w Polsce
Ponad setka uzdolnionych dzieci i młodzieży m.in. z Korei, Kenii, Palestyny, Iranu, Ugandy, Peru i Indii przyjechała do Polski, by wziąć udział w największym w kraju artystyczno-edukacyjnym projekcie Brave Kids. Sprawdź 10 najważniejszych faktów, które powinieneś wiedzieć o Brave Kids. Finał tej edycji już za kilka dni.
Czytaj cały artykuł

 
Twoje Imię i Nazwisko
 
Twój E-mail
 
 
Dodaj swój komentarz do artykułu.
 
Komentarz
Autor
 

Wasze Komentarze

Jeszcze nie skomentowano powyższego artykułu.

Wszystkie komentarze są własnością ich autorów. Autor ponosi pełną odpowiedzialność za treść wpisu. Jeżeli wynikną z tego konsekwencje prawne, planetakobiet.com.pl może przekazać wszelkie informacje stronom zainteresowanym na temat danego użytkownika oraz pomóc w jego zlokalizowaniu.

Konkursy

Wywiady z gwiazdami

Nasza Ankieta

Najprzystojnieszy polski aktor to?

zagłosuj
Moda   Trendy   Projektanci   Modna w ciąży   Ciekawostki   Porady stylisty   Zdrowie i Uroda   Zdrowie   Uroda   Make-up   Rozmaitości   Kącik kulinarny   Z życia wzięte   Wielki świat   Motoryzacja   Nasze dzieci   Porady   Nasz ślub   Kultura   Muzyka   Kino   Teatr   Książka   Sztuka   Konkursy   Konkurs SMS-owy   Konkurs książkowy   Konkurs muzyczny   Wywiady z gwiazdami   Kominek    
Copyright © 2019 Planeta Kobiet. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Projekt i wykonanie L77 - Strony internetowe Strony internetowe