Sobota, 21 wrzesnia 2019r. Darii, Mateusza, Wawrzyńca
 Szukaj
FACEBOOK RSS EMAIL Strona główna
Planeta Kobiet

Biżuteria z motywem Ręki Fatimy

Jak wiadomo, wszelakie talizmany znane są od zarania dziejów i występują niemal w każdej kulturze. Ręka Fatimy pojawia się w wielu religiach – jednak najbardziej utożsamia się ją z krajami Bliskiego Wschodu oraz… Afryki Północnej! W ostatnich czasach dłoń Fatimy pojawiła się w kilku miejscach – w tym jako grawerowana część etnicznej biżuterii.
Różne znaczenie Ręki Fatimy

Pierwsza teoria pochodzi ze Starożytnego Egiptu. Ręka była bowiem niegdyś symbolem pewnego boga, który wywoływał duchy zmarłych rodziców bądź dziadków w celu ochrony nowo narodzonych dzieci. Z kolei inne znaczenie symbolu powiązane jest z bogiem nieba, Horusem – dłoń z okiem miała nawiązywać bowiem do oka samego Horusa. Oznaczać to miało mniej więcej tyle, że człowiek nie mógł uciec przed oczami sumienia. Symbol traktowano zatem jako swego rodzaju przestrogę przed popełnianiem złych czynów. Jeszcze inna teoria wywodzi się z Kartaginy, gdzie Ręka Fatimy miała być ręką bóstwa Tanita – służyła zatem do odstraszania… złego losu.

Aktualnie w Izraelu Ręka Fatimy bliżej znana jest z kolei jako „Ręka Miriam” – rzecz jasna na pamiątkę biblijnej siostry Mojżesza i Aarona. Jej główne zadanie to ochrona wiernych przed wszechobecnym złem. Religia chrześcijańska uznaje zaś talizman jako Rękę Maryi, która jest symbolem opieki bożej i osłania przed nieszczęściem. Co ciekawe, w ostatnich latach przyjęto Rękę Fatimy również jako symbol pokoju na Bliskim Wschodzie. W dodatku większość współczesnych religii uznała ową dłoń jako element wywodzący się właśnie z ich kultury – a więc symbol ten łączy, a nie dzieli! Trudno więc się dziwić, że biżuteria etniczna chętnie czerpie z tych historii.

Kim właściwie jest Fatima?


Fatima znana jest jednak głównie jako córka Mahometa. Imię dziewczyny nigdy nie pojawia się w Koranie, lecz mimo to jest bardzo istotne dla wszystkich Muzułmanów. Fatimę uważają bowiem za odpowiednik naszej Maryi, nazywając ją „Panią kobiet wszystkich światów”. Wierzenia i tradycje funkcjonujące wśród Szyitów (jeden z trzech głównych nurtów współczesnego Islamu) krążą wokół teorii, iż Fatima została stworzona ze światła Allacha bądź z rajskiego pożywienia. To do niej najczęściej zwracają się zatem pokrzywdzeni ludzie, których dotknęła jakaś niesprawiedliwość. Kobiety szyickie, które potrzebują pomocy w rozwiązaniu danego problemu, często podróżują do świątyń poświęconych boskiej Fatimie. Właśnie dlatego Rękę Fatimy uznaje się za świętą, a talizmany przedstawiające ów symbol pełnią funkcję ochroną. Pięć palców dłoni Fatimy ma symbolizować… pięć filarów islamu.

Przed czym ma uchronić magiczny amulet?

Symbol Ręki Fatimy przeznaczony jest zwłaszcza dla tych osób, które toczą walkę w swoim życiu – talizman pomoże im ochronić się przed złem i ewentualnym niepowodzeniem. To amulet, który osłoni posiadacza przed tzw. „złym okiem”, nie dopuszczając do stania się czegoś złego. Czy jednak warto uwierzyć w rzekomo cudowną moc Ręki Fatimy? Aby się o tym przekonać, trzeba koniecznie przyozdobić się tą niezwykłą, tajemniczą biżuterię etniczną!
Oceń ten artykuł:  1 pkt 2 pkt 3 pkt 4 pkt 5 pkt    Aktualna ocena: 5,00
 
Wyślij e-mail rekomendujący ten artykuł
E-mail adresata
 
 
Biżuteria z motywem Ręki Fatimy
Jak wiadomo, wszelakie talizmany znane są od zarania dziejów i występują niemal w każdej kulturze. Ręka Fatimy pojawia się w wielu religiach – jednak najbardziej utożsamia się ją z krajami Bliskiego Wschodu oraz… Afryki Północnej! W ostatnich czasach dłoń Fatimy pojawiła się w kilku miejscach – w tym jako grawerowana część etnicznej biżuterii.
Czytaj cały artykuł

 
Twoje Imię i Nazwisko
 
Twój E-mail
 
 
Dodaj swój komentarz do artykułu.
 
Komentarz
Autor
 

Wasze Komentarze

Jeszcze nie skomentowano powyższego artykułu.

Wszystkie komentarze są własnością ich autorów. Autor ponosi pełną odpowiedzialność za treść wpisu. Jeżeli wynikną z tego konsekwencje prawne, planetakobiet.com.pl może przekazać wszelkie informacje stronom zainteresowanym na temat danego użytkownika oraz pomóc w jego zlokalizowaniu.

Konkursy

Wywiady z gwiazdami

Nasza Ankieta

Najprzystojnieszy polski aktor to?

zagłosuj
Moda   Trendy   Projektanci   Modna w ciąży   Ciekawostki   Porady stylisty   Zdrowie i Uroda   Zdrowie   Uroda   Make-up   Rozmaitości   Kącik kulinarny   Z życia wzięte   Wielki świat   Motoryzacja   Nasze dzieci   Porady   Nasz ślub   Kultura   Muzyka   Kino   Teatr   Książka   Sztuka   Konkursy   Konkurs SMS-owy   Konkurs książkowy   Konkurs muzyczny   Wywiady z gwiazdami   Kominek    
Copyright © 2019 Planeta Kobiet. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Projekt i wykonanie L77 - Strony internetowe Strony internetowe