Poniedziałek, 14 października 2019r. Alany, Damiana, Liwii
 Szukaj
FACEBOOK RSS EMAIL Strona główna
Planeta Kobiet

Wypadanie włosów po ciąży okiem eksperta

Problem wypadania włosów to niestety problem większości kobiet po porodzie. Co dzieje się z włosami w ciąży? Dlaczego po ciąży zaczynają nadmiernie wypadać, kiedy powinno nas to zacząć niepokoić i jak możemy je wzmocnić? To pytania, na które szuka odpowiedzi wiele młodych mam zaniepokojonych słabą kondycją swoich włosów.
Ciąża to szczególny czas w życiu kobiety, związany z dużymi zmianami hormonalnymi, które wpływają również na kondycję włosów. U większości przyszłych mam włosy w okresie oczekiwania na przyjście na świat dziecka wzmacniają się, stają się mocniejsze i gęstsze, szybciej rosną i przestają wypadać.

– Jest to efekt intensywnego wzrostu poziomu estrogenów w ciąży, które powodują przedłużenie fazy anagenu, czyli wzrostu włosów. Tuż po porodzie stężenie estrogenów spada, a mieszki włosowe gwałtownie przechodzą w fazę telogenu, czyli spoczynku, określaną także fazą wypadania włosa. Okres ten nazywany jest często „przejściowym łysieniem poporodowym” i jest naturalnym procesem pod warunkiem, że trwa nie dłużej niż siedem miesięcy od narodzin dziecka. W tym czasie kobieta przeciętnie traci około 20% włosów. – wyjaśnia Anna Mackojć, trycholog z Instytutu Trychologii.

Wypadanie włosów można najczęściej zaobserwować w trzecim miesiącu po porodzie. Niestety, to co dała nam ciąża w postaci bardziej gęstych włosów tracimy po rozwiązaniu, gdyż poza okresem ciąży około 80% mieszków włosowych jest aktywowana, a kolejne około 20% pozostaje stale w stanie wymiany. Oznacza to, że po ciąży tracimy także włosy, które wypadałyby w różnym czasie, ale proces ten został zahamowany na skutek wzrostu poziomu estrogenów.

Na kondycję naszych włosów w okresie oczekiwania na dziecko wpływa pozytywnie także zdrowa dieta oraz przyjmowanie suplementów, dedykowanych mamom, które zawierają odpowiednio dobrane składniki odżywcze m.in. żelazo, ferrytynę, witaminę B12, D3, kwas foliowy. Po ciąży również warto zwracać uwagę na prawidłową, dobrze zbilansowaną dietę, która wzmacnia organizm i wspiera jego odbudowę po kilkumiesięcznym, podwójnym wysiłku.

Intensywne wypadanie włosów – poznaj przyczynę


Jeśli wypadania włosów po ciąży trwa dłużej niż 8-10 miesięcy od momentu porodu, warto skonsultować się z lekarzem, aby wykonać badania w kierunku eliminacji anemii i chorób tarczycy. Wszelkie niedobory żelaza i ferrytyny wpływają bezpośrednio na kondycję włosów.

– Ferrytna, potocznie nazywana “magazynem żelaza” odgrywa kluczową rolę we wzroście włosa, gdyż wpływa na podziały komórkowe w mieszku włosowym, odpowiada za grubość włosa, a także wpływa na kondycję łodygi. Dlatego osoby, borykające się z problemem wypadania włosów warto, aby na początek wykonały podstawowe badania: morfologię krwi, poziom witamin, poziom żelaza, poziom hormonów tarczycy, do których należy badanie TSH, ft3, ft4, Anty TPO, Anty Tg oraz najważniejsze – poziom ferrytyny. – tłumaczy trycholog Anna Mackojć.

Ważne jest, aby po zakończonym okresie laktacji zwrócić także uwagę na niedobory żywieniowe mikro i makroelementów w diecie mamy. Warto również wiedzieć, że utrata nawet kilkudziesięciu, maksymalnie 100 włosów dziennie jest całkowicie normalna, oczywiście pod warunkiem, że na miejsce utraconego włosa pojawia się nowy. Jeśli proces wypadania włosów nasila się, należy zasięgnąć porady trychologa. Specjalista może zarekomendować wówczas preparaty wzmacniające kondycję włosów, na przykład zawierające fitoestrogeny pochodzenia naturalnego, które miejscowo będą wpływać pozytywnie na mieszek włosowy. W przypadku zabiegów trychologicznych trzeba wiedzieć, że można je wykonać dopiero po odstawieniu dziecka od piersi.

Jeśli utrata włosów nie wynika z ubogiej diety, nie jest efektem „przejściowego łysienia poporodowego”, nadmiernego stresu lub nieprawidłowej pielęgnacji, przyczyn należy dalej szukać wewnątrz organizmu. Jednym z najczęstszych powodów nadmiernego wypadania włosów są zaburzenia hormonalne.

Zachwianie równowagi hormonalnej po ciąży jest przyczyną wielu problemów w organizmie, odbijających się często na kondycji psychicznej i fizycznej kobiety. Wynika to z faktu, że niedługo po urodzeniu dziecka następuje gwałtowny spadek hormonów ciążowych, w rezultacie w organizmie młodej mamy zachodzi rewolucja. Zmniejsza się stężenie hormonów płciowych we krwi – progesteronu i estrogenu. Jeśli objawy zaburzeń hormonalnych po ciąży nie znikają samoistnie w ciągu kilku tygodni po porodzie, a stan pogarsza się z dnia na dzień, powinniśmy skonsultować się z lekarzem, aby wykonać odpowiednie badania m.in. w kierunku chorób tarczycy.

Walczyć skutecznie z wypadaniem włosów można tylko wówczas, gdy znamy jego przyczyny. Nadmierne wypadanie włosów po ciąży to przykra dolegliwość, ale także naturalny proces, który w przypadku zdrowego organizmu, powinien zostać samoczynnie zatrzymany.

Jeśli wypadanie włosów u mamy trwa nadal po 10 miesiącach od czasu porodu to sygnał, że warto sięgnąć po pomoc specjalisty. Kondycja włosów jest ściśle związana z funkcjonowaniem całego organizmu. Jeśli występują w nim nieprawidłowości, włosy są pierwszym ogniwem, do którego przestają być dostarczane substancje odżywcze.
Oceń ten artykuł:  1 pkt 2 pkt 3 pkt 4 pkt 5 pkt    Aktualna ocena: 0,00
 
Wyślij e-mail rekomendujący ten artykuł
E-mail adresata
 
 
Wypadanie włosów po ciąży okiem eksperta
Problem wypadania włosów to niestety problem większości kobiet po porodzie. Co dzieje się z włosami w ciąży? Dlaczego po ciąży zaczynają nadmiernie wypadać, kiedy powinno nas to zacząć niepokoić i jak możemy je wzmocnić? To pytania, na które szuka odpowiedzi wiele młodych mam zaniepokojonych słabą kondycją swoich włosów.
Czytaj cały artykuł

 
Twoje Imię i Nazwisko
 
Twój E-mail
 
 
Dodaj swój komentarz do artykułu.
 
Komentarz
Autor
 

Wasze Komentarze

Jeszcze nie skomentowano powyższego artykułu.

Wszystkie komentarze są własnością ich autorów. Autor ponosi pełną odpowiedzialność za treść wpisu. Jeżeli wynikną z tego konsekwencje prawne, planetakobiet.com.pl może przekazać wszelkie informacje stronom zainteresowanym na temat danego użytkownika oraz pomóc w jego zlokalizowaniu.

Konkursy

Wywiady z gwiazdami

Nasza Ankieta

Najprzystojnieszy polski aktor to?

zagłosuj
Moda   Trendy   Projektanci   Modna w ciąży   Ciekawostki   Porady stylisty   Zdrowie i Uroda   Zdrowie   Uroda   Make-up   Rozmaitości   Kącik kulinarny   Z życia wzięte   Wielki świat   Motoryzacja   Nasze dzieci   Porady   Nasz ślub   Kultura   Muzyka   Kino   Teatr   Książka   Sztuka   Konkursy   Konkurs SMS-owy   Konkurs książkowy   Konkurs muzyczny   Wywiady z gwiazdami   Kominek    
Copyright © 2019 Planeta Kobiet. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Projekt i wykonanie L77 - Strony internetowe Strony internetowe