Poniedziałek, 17 czerwca 2024r. Laury, Leszka, Marcjana
 Szukaj
FACEBOOK RSS EMAIL Strona główna
Planeta Kobiet

Zrozumienie emocji ważniejsze niż benefity

Ostatnie lata, począwszy od okresu pandemii pokazały, jak duże znaczenie dla pracowników mają elastyczne rozwiązania po stronie biznesu i działów HR. Dziś nie tylko benefity pracownicze, takie jak karty na siłownie czy lekcje języków liczą się dla zatrudnionych. Na pierwszym miejscu stawiają na zdrowie psychiczne w szerokim ujęciu.
Balans między życiem prywatnym a zawodowym, możliwość pracy z każdego miejsca na ziemi, zrozumienie emocji i dopasowanie się pracodawcy do zmieniającego się świata. Do tego doszło poszanowanie fizjologii kobiet – urlopy menstruacyjne czy wsparcie w okresie menopauzy, a także aspekt neuroróżnorodności. Jak firmy mogą dopasować się do wymagań pracownika, aby najlepiej odpowiedzieć na jego potrzeby?

Poszanowanie fizjologii kobiet jako oczywistość

Zmiany, które zachodzą ostatnio w naszym otoczeniu odciskają znaczące piętno również na rynku pracy. Firmy muszą stawić czoła nie tylko kwestiom gospodarczo-ekonomicznym, których skutki są jeszcze trudne do przewidzenia, ale również ewolucjom, które mają miejsce w społeczeństwie. Co więcej, wydawać by się mogło, że w czasach w jakich przyszło nam żyć jesteśmy otwarci na różne potrzeby, w tym te związane z fizjologią. Niestety nie do końca tak jest.

Z raportu przeprowadzonego przez Kulczyk Foundation, aż 80% kobiet boryka się podczas miesiączki z bardzo silnymi dolegliwościami, które utrudniają im pracę. Tylko 14% bierze w tym czasie wolne, co wynika często ze wstydu przed przyznaniem się do menstruacji. Sprawa ma się jeszcze poważniej, jeśli chodzi o menopauzę. Z badania wynika, że 56% uczestniczek wskazało, że nie powiedziałyby o swojej menopauzie pracodawcy czy przełożonemu, a prawie co druga nie poinformowałaby też o tym szefowej czy pracodawczyni.

- Kobiety nie chcą rozmawiać o swoich problemach, ponieważ boją się utartych stereotypów i często przed działaniem hamuje je brak świadomości i zrozumienia ze strony pracodawców – komentuje Katarzyna Konieczna, Senior HR Auditor, Top Employers Institute. - Na szczęście zagadnienia natury kobiecej są coraz częściej poruszane na różnego rodzaju panelach czy wystąpieniach. Najbliższym z nich będzie, np. cykliczne wydarzenie organizowane dwa razy w roku przez Top Employers Institute Polska w Warszawie: HR Best Practices Conference, które odbędzie się już 17 października – dodaje.

Otwartość na neuroróżnorodność

Pocieszające jest, że pracodawcy dostrzegli zalety pracy z osobami o odmiennych predyspozycjach, ponieważ przy odpowiedniej pomocy, przeszkoleniu i działaniu z terapeutą, osoby ze spektrum autyzmu charakteryzują się większą skrupulatnością i dużą dokładnością w powierzonych działaniach.

- Mądrzy pracodawcy zaczęli coraz częściej otwierać się na zatrudnianie osób ze spektrum i w pełni wykorzystywać ich wyjątkowy potencjał. Ponadprzeciętne umiejętności, takie jak pamięć wzrokowa czy zdolność do zapamiętywania faktów, to tylko kilka z zalet takich pracowników. Osoby z autyzmem często dostrzegają rzeczy, których nie widać gołym okiem, a to niesamowicie przydatna umiejętność w pracy na projektach – mówi Katarzyna Konieczna, Top Employers Institute. - Ten istotny i aktualny temat również zostanie poruszony podczas naszego wydarzenia HR Best Practices Conference – dodaje.

Bodźce sensoryczne, kontakty z innymi pracownikami czy nawet dojazdy do miejsca pracy mogą być sporym wyzwaniem, dlatego warto dowiedzieć się o potrzebach kandydata i wspólnie z terapeutą zadbać o przygotowanie stanowiska pracy oraz zakresu obowiązków.

Droga do dobrostanu

Poruszone wcześniej kwestie są również mocno związane ze zdrowiem psychicznym pracowników, którego zaniedbanie może wiele kosztować. Dlaczego? Przede wszystkim dlatego, że problemy o podłożu psychicznym realnie przekładają się na nieobecność w pracy, nieefektywność czy niski poziom zaangażowania w powierzone obowiązki. Ponadto sytuacje takie jak pandemia, wojna w Ukrainie i rosnąca inflacja budzą w każdym z nas lęk i niepewność co do przyszłości. Rośnie liczba osób borykających się z chorobami i zaburzeniami psychicznymi, a mądrzy pracodawcy muszą reagować – najlepiej jak najszybciej.

- Jeśli pracodawcy chcą pomóc swoim pracownikom i zachować ich efektywność oraz dobrostan psychiczny muszą pamiętać przede wszystkim o tym, że stabilizacja ma dziś dla nich ogromne znaczenie. Ponadto, jak widać na samopoczucie osób zatrudnionych mogą wpływać także czynniki na które żadna ze stron nie ma bezpośredniego wpływu, dlatego warto pamiętać, że to co dzieje się w otoczeniu pracownika ma wpływ na jego codzienną pracę. Należy więc wspierać psychoedukacją także osobistą sferę życia – opiekować kwestię relacji, szanować kryzysy czy żałoby oraz pamiętać o kwestiach rodzinnych – podsumowuje Katarzyna Konieczna, Top Employers Institute.

fot. Freepik.com
Oceń ten artykuł:  1 pkt 2 pkt 3 pkt 4 pkt 5 pkt    Aktualna ocena: 0,00
 
Wyślij e-mail rekomendujący ten artykuł
E-mail adresata
 
 
Zrozumienie emocji ważniejsze niż benefity
Ostatnie lata, począwszy od okresu pandemii pokazały, jak duże znaczenie dla pracowników mają elastyczne rozwiązania po stronie biznesu i działów HR. Dziś nie tylko benefity pracownicze, takie jak karty na siłownie czy lekcje języków liczą się dla zatrudnionych. Na pierwszym miejscu stawiają na zdrowie psychiczne w szerokim ujęciu.
Czytaj cały artykuł

 
Twoje Imię i Nazwisko
 
Twój E-mail
 
 
Dodaj swój komentarz do artykułu.
 
Komentarz
Autor
 

Wasze Komentarze

Jeszcze nie skomentowano powyższego artykułu.

Wszystkie komentarze są własnością ich autorów. Autor ponosi pełną odpowiedzialność za treść wpisu. Jeżeli wynikną z tego konsekwencje prawne, planetakobiet.com.pl może przekazać wszelkie informacje stronom zainteresowanym na temat danego użytkownika oraz pomóc w jego zlokalizowaniu.

Konkursy

Wywiady z gwiazdami

Nasza Ankieta

Najprzystojnieszy polski aktor to?

zagłosuj
Moda   Trendy   Projektanci   Modna w ciąży   Ciekawostki   Porady stylisty   Zdrowie i Uroda   Zdrowie   Uroda   Make-up   Rozmaitości   Kącik kulinarny   Z życia wzięte   Wielki świat   Motoryzacja   Nasze dzieci   Porady   Nasz ślub   Kultura   Muzyka   Kino   Teatr   Książka   Sztuka   Konkursy   Konkurs SMS-owy   Konkurs książkowy   Konkurs muzyczny   Wywiady z gwiazdami   Kominek    
Copyright © 2024 Planeta Kobiet. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Projekt i wykonanie L77 - Strony internetowe Strony internetowe